אירועים משפחתיים

טז סיון תשנ"ב - דברי סבא שלמה בעת עריכת החופה של אמוץ ושרי שפירא

חז"ל אמרו שברכת חתנים תאמר במניין, בעשרה. ועוד אמרו חז"ל שכל ביי עשרה שכינתה שַרְיָיה. מה רצו חז"ל לרמוז לנו בזה? אמרו: ילדים טובים, אנחנו מבקשים מכם שתזמינו גם את הקב"ה לחופה. יהי רצון שהקב"ה ילווה אתכם.

 

חז"ל אמרו איש ואישה איש זה יוד באמצע, ואישה זה הא בסוף, איש ואישה שלום ביניהם, שכינה שרוייה ביניהם.


יהי רצון שברכת ה' תהיה עליכם תמיד וילווה אתכם בכל צעד שאתם צועדים.       

 

אמרת "הרי את מקודשת לי כדת משה וישראל", המילה מקודשת היא מילה שיש לה שייכות לקב"ה, מקודשת - פירושה חיינו יהיו קדושים, כפי שהקב"ה היה רוצה, כפי שהקב"ה ירצה, שאתם לא תשכחו אף רגע מי עומד מעליכם, מי עומד סביבותיכם, ומי עומד ביניכם. כדת משה - זוהי התורה שבכתב, שני לוחות אבנים.

 

הנביא מלאכי כשהנבואה נפרדה מאיתנו חתם את נבואתו ואת נבואת כל הנביאים בפסוק: "זִכְרוּ תּוֹרַת משֶׁה עַבְדִּי" (מלאכי, ג, כב). אנחנו חייבים לכוון את כל מעשינו כשאנחנו רוצים שהקב"ה ישמע ויראה ויברך. אנחנו מתכוונים לעשות את הכל כדת משה ככל התורה הכתובה וזה עדיין איננו הכל. אלא ישראל - כדת, שגם ישראל קיבלו על עצמם. וכשישראל תיקנו לנו הלא ה"תוספות" אומרים: מוסיפים כל המקדש אדתה, דרבנן מקדש. לכן אומרים כדת משה וישראל פירוש הדבר הקב"ה, תורה שבכתב ותורה שבעל פה.

 

חז"ל אמרו במקום אחר "עת", מניין ש"עת רצון" זה דבר חשוב שכתוב: "בעת רצון אמית זכרה".      

 

שלמה המלך אמר "לַכּל זְמָן וְעֵת לְכָל חֵפֶץ תַּחַת הַשָּׁמָיִם" (קוהלת ג, א). אמר לי תלמיד חכם לפני כמה רגעים, כתוב שם באותה רשימה של עיתים עיתים עיתים, עת לנטוע ועת לעקור נטוע. חז"ל אמרו כשנולד בן היו נוטעים בירושלים עץ ארז. וכשנולדה בת היו נוהגים לנטוע בירושלים עץ תורניתה (ברוש). וכשהם הולכים לחופה עוקרים את שני העצים ומחברים אותם יחד. ובזה בונים את ביתם כדי שהבית יהיה בנוי, מקדש עמו ישראל ומקדש באמצעות התורה ובאמצעות כל מנהגי ישראל.

 

יהי רצון שאותה עת רצון של עכשיו שהביאה אתכם ביחד ושאת העץ זכר והעץ נקבה חיבר יחד, יהי רצון שזו תהיה עת רצון לפני הקב"ה תמיד ואותה "עת רצון" תתמשך ותלך עד עדי עד.

 

יהי רצון שתזכו למה שזכינו אנחנו, בנים ובני בנים, שילשים וריבעים.

 

(אסור לכם לדבר בין הברכות - אם אתם מדברים שתיים רעות עושים בזה, דבר ראשון שהברכה הראשונה "בורא פרי הגפן" היא לבטלה, ודבר שני אחרי כן אתם צריכים לפני שאתם טועמים לברך "בורא פרי הגפן")חזרה לאירועים משפחתיים