אירועים משפחתיים

יד סיון תשנ"ה - דברי סבא שלמה בעת סידור החופה של גליה ויואב שלוסברג

"וַיְהִי דָוִד עשֶׂה מִשְׁפָּט וּצְדָקָה לְכָל עַמּוֹ:  וְיוֹאָב בֶּן צְרוּיָה עַל הַצָּבָא". 

שני אלה דוד ויואב קשורים אחד בשני בכל הליכותם. כל אחד ממלא את התפקיד שלו; דוד המלך עושה משפט וצדקה לכל עמו, ויואב שר הצבא הוא הממונה על כל סדר החיים.

 

יואב על הצבא - יואב יהיה קובע הטון, הוא ידאג לסידור חיים תקין כדת משה וישראל. הכלה תקבל את התפקיד למלא את כל החיים בתוכן של קדושה של טוהרה של כל מה שהתורה יעדה לבת ישראל, לאם בישראל.

 

אמרתי פעם, בתורה כתוב. "ויקרא את שמה חוה" כי היא הייתה אם כל חי. אנחנו מקובלים שמילים כאלה כמו "כל" באים לרבות. "אם החי" זה מובן. מה בא להוסיף "אם כל חי" - זה בא להוסיף גם את חברה לחיים, גם את בעלה, גם את יואב שעל הצבא. היא אֵם במהותה והיא אֵם       במהותה והיא אֵם לכל מה שהיא באה להשלים.       

 

חז"ל אמרו על הפסוק "ויביאיה יצחק אבינו", רבקה אמנו - אליעזר שהביא אותה השדכן הקב"ה, אליעזר שהביא אותה. ויביאיה - הביא אותה אל יצחק. ויביאיה האוהלה שרה אימו. מסורת אימהות, מסורת מארבע האימהות, מסורת מכל אימהות ישראל, מסורת משפרה ופועה, מרות אימה של מלכות. פועה זו מרים. מסורת מלמעלה למעלה. היא הממשיכה מקבלת ומשלימה והקב"ה יברך שיהיה בכוחה להמשיך את השרשרת, שרשרת הזהב.

 

על שלושה דברים העולם עומד על התורה על העבודה ועל גמילות חסדים. 

 

מה היה באוהלה של שרה ובאוהלה של רבקה?      

 

תורה, נר דולק מערב שבת לערב שבת, ביום ובלילה. אור בבית, יאר ה' פניו אליכם. אור בבית, אור שרואים אותו בעיני בשר, ואור שחשים אותו בנשמה בכל רמ"ח איברים ובכל שס"ה גידים. מערב שבת לערב שבת. ענן עלה על האוהל זה מה שאמר הקב"ה למשה אנכי בא אליך בעמוד הענן בעבור ישמע העם בדברי עימך וגם לך יאמינו לעולם. זה עבודה וגמילות חסדים. גמילות חסדים זו ברכה בעיסה וברכה בבית. הקב"ה יברך אתכם בכל זה.

 

ולך נכדתנו אהובתנו מה אנחנו אומרים?

רָנִּי, בַּת-צִיּוֹן הָרִיעוּ, יִשְׂרָאֵל; שִׂמְחִי וְעָלְזִי בְּכָל לֵב, בַּת יְרוּשָׁלִָם (צפניה ג, יד).

גִּילִי מְאֹד בַּת צִיּוֹן הָרִיעִי בַּת יְרוּשָׁלַ‍ִם הִנֵּה מַלְכֵּךְ יָבוֹא לָךְ צַדִּיק וְנוֹשָׁע הוּא (זכריה ט, ט).

וּמָשְׁלוֹ מִיָּם עַד יָם וּמִנָּהָר עַד אַפְסֵי אָרֶץ  (זכריה ט, י).

יהי רצון שהקב"ה ישלח לנו את מי שבמיוחד נאמר עליו, ואת מי שאתם בביתכם רסיס מכל זה תזכו להכניס לביתכם, שביתכם יהיה בית, שהקב"ה ירגיש את עצמו טוב בו.חזרה לאירועים משפחתיים