הוריו

הרב שלמה זלמן מן ההר זצ"ל הוא בנם של מוה"ר חיים יהודה ואלטע מרים נחמה לבית מינצברג. הוא דור חמישי, של הגאון הרב אליעזר ברגמן, שעלה לארץ בשנת תקצ"ה - 1835.

אביו של הרב מן ההר זצ"ל, הרב ר' חיים יהודה נולד בשנת תרמ"ו ונפטר בשנת תש"ד, הוא בנם השני של ר' נחום ברגמן ולאה רייזל לבית ולנשטיין.

אמו של הרב מן ההר זצ"ל, מרת אלטע מרים נחמה לבית מינצברג נולדה בשנת תר"ן ונפטרה בשנת תשי"ט.

חיים יהודה ואלטע מרים נחמה התחתנו בעיר העתיקה של ירושלים, מקום הולדתם בט"ו באב תרס"ד, החתן היה בן 18 והכלה בת 14. לזוג נולדו חמישה ילדים בירושלים. בעקבות המשבר הכלכלי העולמי גם בארץ המצב היה קשה והאב, ר' חיים יהודה מצוייד במכתב המלצה מרבני ירושלים יצא לחפש את מזלו בגולה.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה תרע"ד - 1914 גוייס חיים יהודה לצבא הקיסר, הוא שימש מתורגמן מיידיש במחנה שבויים רוסיים.

בתום המלחמה גרמניה הובסה, המזרח התיכון חולק בין צרפת לבריטניה, והבריטים נכנסו לארץ ישראל. החייל חיים יהודה השתחרר מהצבא והגיע לנירנברג, הוא התמנה למגיד שיעור בישיבה שהוקמה בקהילה האורתודוכסית "עדת ישראל" בנירנברג. זמן קצר אחר כך הוא נבחן אצל רב המחוז והפך להיות גם דיין בקהילה.

באיסרו חג של פסח תר"פ יצאה אלטע מרים נחמה עם ילדיה ברכבת לאלכסנדריה, משם הפליגו באוניה לוינה ומשם המשיכו לנירנברג שבגרמניה. אחרי שבע שנים התאחדה המשפחה עם האב, תלמיד חכם, מגיד שיעור ודיין של קהילת נירנברג האמידה.

בשנת תרצ"ג - 1933 שבו ההורים עם שני בניהם ירחמיאל ומרדכי ארצה. רבקה כבר היתה בארץ ונישאה בשנת תרפ"ה, אברהם חזר לארץ בשנת תר"ץ, ושלמה היה עדיין בישיבה בליטא.